Odvykanie od fajčenia je prvým krokom k náprave zdravia

Dnes to už nie je ako kedysi. Mať zapálenú cigaretu každú chvíľu už nie je také štýlové ako kedysi. Skôr sa na takýchto ľudí pozeráme ekologickejšie a po zdravotnej stránke oveľa prísnejšie. Tuhému fajčiarovi však ani možno nepríjemné pohľady či otravné reči nevadia, nakoľko býva závislosť mnohokrát silnejšia než uvedomelosť svojho zdravotného stavu. Súčasná zena vyfukujuca dym z ustdoba však ponúka mnoho podporných možností toho, ako raz a navždy prestať fajčiť za pomerne krátky čas. Samozrejme, najdôležitejšie bude vaše odhodlanie a sebazaprenie. Pretože ak nie ste sami stotožnený s tým, že vám to škodí a že si od tohto zlozvyku chcete skutočne odvyknúť, pravdepodobne vám nepomôžu ani tie najdrahšie metódy. Alebo žeby ste sa dali na hypnózu? Ako také odvykanie od fajčenia prebieha a prečo sa preňho rozhodnúť?

Prečo definitívne prestať fajčiť?

Dôvodov na to, prečo nefajčiť, je skutočne veľa. Prvým dôvodom ste pochopiteľne vy a vaše zdravie, ktoré sa touto činnosťou rapídne kazí. Škodlivé látky napádajú nielen orgány vášho tela, ale aj vašu krv a pokožku. Čím viac fajčíte, tým viac môžete mať problémov. Fajčiar starne oveľa rýchlejšie a okrem iného sa mu zhoršuje aj telesná kondícia, a to hlavne v dôsledku zanesenia a poškodenia pľúc. Následky fajčenia uvidíte ale nie len na pľúcach, pečeni, v krvi, v mozgu či na kondícii, ale typické preňho je aj strata libida. Okrem toho sa vám veľmi rýchlo vysúša a ochabuje pokožka, hlavne na tvári, mení sa jej farba, vznikajú hlboké vrásky. Takisto má na svedomí tvrdnutie pokožky či už na pätách, na lakťoch či na končekoch prstov atď.

Ak je odvykanie od fajčenia niečo, na čo si myslíte, že nemáte a vy sám možno pre seba nie ste taký podstatný ako táto závislosť, namotivujte sa niekým iným. Máte rodinu, manžela, manželku, deti, priateľov, kolegov či iných známych, ktorým týmto škodíte oveľa viac ako si možno myslíte. Myslíte si, že ich ochránite tým, že budete fajčenie praktizovať na balkóne alebo inom otvorenom priestranstve? Chránite ich len vtedy, ak sa nenachádzajú vo vašom okolí. Ak ale sú pri vás, hoci ste na vzduchu, nijako ich tým nechránite. Výpary z cigariet sa totiž nerozpúšťajú tak rýchlo ako si myslíte. Naopak, v skutočnosti sa môžu do pľúc vašich nefajčiarskych známych dostať ešte rýchlejšie.

Určite ste počuli, že pasívne fajčenie je možno ešte horšie, ako to aktívne, nakoľko organizmus nefajčiarov nie je na takýto prísun škodlivín zvyknuté. Preto nebuďte sebec a fajčiť choďte ďalej od nich, prípadne prijmite radikálnejšie rozhodnutie a rozhodnite sa s tým úplne prestať. Ako? To vám poradíme nižšie.

Pomôcky podporujúce odvykanie od fajčenia

Prestať fajčiť zo dňa na deň bude ťažké, no je to najlepšie rozhodnutie, ktoré má najväčšie výhody. Práve takáto radikálna zmena sa na vás „nalepí“ oveľa rýchlejšie ako keby ste si chceli odvykať postupne, teda znižovaním počtu vyfajčených cigariet. Vtedy sa totiž môže stať, že sa pozabudnete a vyfajčíte viac ako ste si stanovili, prípadne budete robiť niekoľko výnimiek. A to určite nie je pre vaše odvykanie od fajčenia prijateľné.

Prestať fajčiť zo dňa na deň vám však môžu aj špeciálne prípravky ako napríklad náplaste proti fajčeniu, tabletky, sirupy, kvapky, magnety, žuvačky či iné pomôcky. Zakúpiť si ich môžete nielen v lekárňach, ale ja na internete. Práve ponuka online zvykne byť oveľa širšia a nájdete v nej také produkty, ktoré sa v normálnych kamenných predajniach a lekárňach nenachádzajú. Ak si myslíte, že vaša vôľa je slabá, prípadne ju chcete niečím povzbudiť, práve rôzne prípravky proti fajčeniu vám v odvykaní určite pomôžu. Nevyberajte si len na základe reklám, ktoré uvidíte v televízore. Riaďte sa recenziami reálnych používateľov, ktoré bez problémov nájdete na internete. Okrem toho takto môžete nájsť aj oveľa lepšie ceny.

Ako prípravky proti fajčeniu fungujú? Niektorí majú pocit, že prestať fajčiť dokáže len pomocou špeciálnych produktov. Môžu ale skutočne pomôcť alebo ide len o placebo efekt? To závisí od konkrétnych produktov. No väčšina z nich funguje tak, že do vášho tela vysielajú signály o tom, že v tele máte dostatok nikotínu (čo je hlavná látka zodpovedná za závislosť). Napriek tomu sa telo očisťuje a vy pociťujete len veľmi slabú alebo žiadnu potrebu po zapálení si.

Odvykanie od fajčenia ale môže prebiehať aj ináč. Napríklad, vždy, keď budete mať chuť na cigaretu, niečo zjete alebo vypijete. Najlepšie je tento cieľ skombinovať so zdraviu prospešnými potravinami. Napr. pri každej potrebe zjete jablko alebo iné ovocie. Niektorí si dajú cukrík. Je to ale stále zdravšie, ako samotné fajčenie.

Čo sa vo vašom živote zmení?

Mnohých zaujíma, čo sa stane, keď prestanete fajčiť. Áno, je to normálne, veď nikto by neprestal, ak by mu to nezaručovalo aj niečo iné, ako „len“ ušetrené peniaze. Aby bolo jasné, v niektorých prípadoch nehovoríme len o stovkách, ale aj o tisícoch ročne minutých eur. Okrem vášho finančného stavu sa ale zmenia aj iné veci, tie podstatnejšie, a teda vaše zdravie. Postupne dochádza k prečisteniu krvi, pečene, pľúc, ale aj iných orgánov. Pleť sa začne opäť hydratovať, vyhladzovať, získa „zdravú“ farbu a nebude taká suchá. Rozhodnutie prestať fajčiť ale pre vás znamená aj to, že sa vám zlepší telesná kondícia, libido, nálady, kvalita vlasov a pokožky ako takej. Nebudete nepríjemne páchnuť a rovnako sa vám stratí aj typický fajčiarsky dych. Takisto sa vám zlepší koncentrácia a budete menej unavený. muz s tazkostami

Ak sa rozhodnete prestať fajčiť, prvé zmeny budete pociťovať už po 5 minútach, pričom telo tuhého fajčiara potrebuje na úplnú regeneráciu pľúc aj 10 rokov. Nebudeme klamať, prvé dni „liečby“ a odvykania budú veľmi náročné a kritické, nakoľko ide o zbavovanie sa závislosti. Môžete byť podráždený, agresívny, veľmi unavený. No po niekoľkých dňoch, ako si telo začne zvykať na jeho očistu od nikotínu a CO2 sa všetko začne obracať. Budete svieži, lepšie sa vám bude dýchať, budete mať lepšiu náladu. Nefajčiť je určite prospešné nielen pre vás, ale aj pre vaše okolie. Určite sa rozhodnite prestať fajčiť, keď plánujete tehotenstvo a dojčenie a taktiež sa vyhýbajte tehotným ženám a malým deťom, ktoré tieto škodliviny znášajú najcitlivejšie.

Ako sme uviedli, prestať fajčiť dnes už nemusí byť takým problémom. Stačí len chcieť, veď k dispozícii máte množstvo prípravkov proti fajčeniu, ktoré vám v odvykaní pomôžu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.