Liečba bolesti chrbta závisí od príčiny

V živote sa často stretávame s mnohými situáciami, ktoré nás potom ešte dlhodobo sprevádzajú a pripomínajú sa nám v podobe bolesti. To isté platí aj o najdôležitejšej pohybovej časti tela, akou je chrbtica. V detstve sa veľmi s takýmito nepríjemnosťami nestretávame. No čím sme starší, tým viac sa toho na nás nabaľuje. Keď sa tak nad tým zamyslíme, je to prirodzené, nakoľko sa všetko v našom tele postupne opotrebováva. Rovnako vykonávame činnosti a pohyby, ktoré náš chrbát zaťažujú oveľa viac, čo môže vyvrcholiť v dočasnú, v horšom prípade, v trvalú bolesť. Na čo si dávať pozor, aby ste sa jej čo najdlhšie vyhli? Aké má bolesť chrbta príčiny? Ako ju možno liečiť a kde všade sa prejavuje?

zena pri posteli s bolavym chrbtomSpôsobuje ju mnoho faktorov

Boľavý chrbát môžete pocítiť kedykoľvek, nakoľko ho spôsobuje skutočne veľa príčin a činiteľov. Jednou z najčastejších príčin je dvíhanie ťažkej záťaže. Ak sa k tomu pridá aj zlá technika dvíhania, skutočne sa niet čomu čudovať. Tu dokonca hrozí aj vyskočenie platničky alebo natiahnutie svalu. Príčiny bolesti chrbta sú však ešte rozsiahlejšie. Spôsobuje ju zlé držanie tela, nevhodná obuv, zlá poloha pri sedení, ležaní, pracovaní, ale aj státí, nevhodný matrac atď. Bežne sa s nimi stretávajú aj obézni ľudia a tehotné ženy. Čo to k tomuto problému prispieva aj vek a staroba, ako sme už aj v úvode naznačili.

Oveľa horšie dôvody bolesti chrbta sú také, ktoré vznikajú v dôsledku prebiehajúcej choroby, zápalu, infekcie atď. Tieto príčiny majú oveľa dlhšiu liečbu. Takisto môže ísť o dôsledok nárazu, úrazu, nehody… Bolesť chrbta môže v niektorých prípadoch dokonca signalizovať aj problém s niektorým vnútorným (brušným) orgánom tela.

Kde všade sa bolesť chrbta prejavuje a ako?

Mnoho z nás si myslí, že keď povieme lekárovi, že nás bolí chrbát, ihneď bude vedieť, v čom presne je problém a kde je príčina. Nie je to však také ľahké, nakoľko je tých kritických miest na ňom oveľa viac a len zriedkakedy sa stáva, že nás pobolieva v celku. Bolesť chrbta sa môže prejavovať medzi lopatkami, pod nimi, v ich okolí, môže siahať až do krku resp. do krčnej chrbtice. Kritický môže byť aj niektorý stavec chrbtice. Nepríjemností sa môžu prejavovať aj pod rebrami.

Medzi najčastejšiu bolesť zaraďujeme aj bolesť krížov, ktorá má viacero stupňov a rovnako aj rôzne príčiny. U niektorých predstavuje slabé pobolievanie, u iných zas môže vystreľovať až do stehien a nôh, čo je prirovnateľné k bodaniu nožom. Nakoľko kríže zabezpečujú pohyb panvy, ich zdravie je veľmi dôležité. Bolesť chrbta sa totiž môže prejaviť aj úplným seknutím krížov, čo znemožní váš celkový pohyb. Pacient sa vtedy nie je schopný pohnúť resp. zmeniť v polohu, v akej ho tento problém dostihol.

Bolesť chrbta sa môže koncentrovať viac na pravej alebo na ľavej strane, v strede okolo stavcov. Len zriedkavo bolí úplne celý.

Liečba závisí od príčiny

Liečiť bolesti chrbta môže byť veľmi komplikované. Pochopiteľne, závisí to od toho, čo ju spôsobilo. Vždy je najlepšie obrátiť sa na lekára, pokiaľ u vás problémy dlhodobo pretrvávajú. Môže ísť totiž o vážnejšiu príčinu, ktorú si svojpomocne nedokážete preliečiť pomocou liekov bez predpisu, ani gélom, krémom či zábalmi. Bežné nepríjemnosti vyžadujú pomerne krátku liečbu (1-2 týždne) a zvyknú na nich zaberať teplé obklady, hrejivé náplasti, ohrievanie postihnutého miesta infračervenou lampou, jemné vmasírovanie liečivého gélu, masti, balzamu, aplikácia zábalu, no napr. aj tabletky proti bolesti chrbta. Dbajte na to, aby ste telo a špeciálne chrbticu držali v jej prirodzenej vzpriamenej polohe, ináč sa bude liečba zbytočne predlžovať. Pomôcť v tom vám môžu aj voľne dostupné a zakupiteľné ortopedické bandáže. V niektorých prípadoch je vhodná odborná rehabilitácia pod vedením fyzioterapeuta alebo ortopéda. Niekedy je však nutná pomoc aj neurológa.

Pokiaľ je príčinou zápal, úraz, infekcia, choroba či iný vážnejší dôvod, pravdepodobne si hore uvedenými domácimi metódami nepomôžete. Ba naopak, môžete si skôr uškodiť. Hlavne pokiaľ ide o zápal, ktorý sa môže aplikáciou tepla a masírovaním len viac rozšíriť a spôsobiť vám ešte väčšie muky. Ak už pri prvom pokuse o liečbu zbadáte, že sa váš stav zhoršil, návštevu lekára určite neodkladajte. Ten vám proti bolesti chrbta predpíše silnejšie tabletky a iné lieky (gél, krém) dostupné len na predpis, ktoré by mali podstatu problému vyriešiť oveľa bezpečnejšie. Môže vám predpísať aj antibiotiká.

Pokiaľ je príčinou bolesti chrbta tehotenstvo alebo nadváha, liečba je nasledovná. V tehotenstve sa problém zvykne vyriešiť, a to po pôrode. Neodporúčajú sa žiadne lieky, aby ste zbytočne neohrozili vaše nenarodené dieťa. Dôležité je ale rešpektovať zásady správneho držania tela pri zdvíhaní záťaže, akým bude určite aj rastúce dieťa. Bolesť chrbta pri nadváhe sa nedá neustále tlmiť liekmi, nakoľko si tým ohrozujete vlastné zdravie. Najlepšie je v tomto prípade pár kíl zhodiť. muz zdvihajuci cinku

Domáce cviky na bolesť chrbta

Ak ste vykonali nejaký zlý pohyb alebo ste sa zobudili celý dolámaný a potrebujete si tieto nepríjemné pocity v chrbtici nejako uvoľniť, existuje niekoľko cvikov, ktoré vám v tom pomôžu. Nemusíte byť pri tom profesionál, len sa maximálne sústrediť na ich správne vykonanie, ináč si môžete viac uškodiť. Medzi cviky prospešné v boji proti bolesti chrbta patrí mačací chrbát, mostík, šípka, kobra, turecký sed s vystretým chrbtom, otáčanie hlavy, mŕtvy ťah, naťahovanie sa o zárubňu, cviky s fit loptou atď. Každý cvik ale vykonávajte veľmi pomaly!

Pri bolesti chrbta, za ktorú je zodpovedné seknutie v krížoch je najúčinnejšie sa nijako nezaťažovať a čím skôr si ľahnúť. Najlepšie s vystretým chrbtom na tvrdú rovnú podložku. Pre niekoho môže byť uvoľňujúcejší ľah na boku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.