Ako znížiť tlak bez liekov a prírodnou cestou

Nie každý sa môže popýšiť ukážkovými zdravotnými hodnotami či už pri preventívnej prehliadke alebo mimo nej. Je dosť časté, že zdravotné ťažkosti a príznaky ľudia ignorujú, čo vedie k ich zhoršeniu. Potom sa zvyknú sťažovať, že lekár na nič neprišiel. Na Slovensku je jedným z často vyskytujúcich sa chorôb vysoký tlak nazývaný aj hypertenzia. Príčiny sú rôzne a mnohokrát tento stav súvisí so stresujúcim zamestnaním alebo životom ako takým. Nižšie vám o dôvodoch vzniku a o rizikových kategóriách povieme viac. Rovnako vám povieme, ako znížiť tlak bez liekov a doma. Aby ste vážnosť ochorenia vnímali naplno, uvedieme vám aj niekoľko komplikácii, ktoré vám reálne hrozia, ak tento stav nebude liečiť a brať zodpovedne.

Príznaky alebo aké sú znamenia, že je potrebné navštíviť lekára?

fonendoskop na stoleDnes už mnoho ľudí zaznamenáva rôzne zdravotné ťažkosti. Na komplikácie si potom buď zvyknú a neriešia ich alebo ich pripisujú niečomu inému. Najlepšiu a najpresnejšiu diagnostiku však určia testy, ktoré vám urobí váš lekár. Príznaky, ktoré naznačujú, že ste adeptom na vysoký tlak resp. jeho liečbu sú rôzne. Jeho zníženie je ale skutočne veľmi dôležité. Intenzita a množstvo príznakov závisia od toho, v akom štádiu ochorenia sa nachádzate. Logicky, čím je štádium horšie, tým horšie budú aj príznaky. A zas naopak, u niektorých sa zvýšený tlak nemusí prejavovať nijako špeciálne a odhalia ho pravidelné preventívne prehliadky. Alebo domáce meranie tlakomerom.

Možno vám doposiaľ nenapadlo, že možno aj vo vašom prípade je udržiavanie tlaku resp. jeho znižovanie napr. aj odbornou formou, teda liekmi, nevyhnutné. Ak ste ale spozorovali tieto príznaky, je veľká pravdepodobnosť, že kritickou oblasťou vášho organizmu bude práve srdce a cievy. Ľudia s hypertenziou na sebe často pozorujú ťažkosti ako búšenie srdca, bolesť v hrudi a hlavy, tlak v hrudi, zmeravenie prstov, opuchy členkov a tváre, zrýchlené vyčerpanie, častá únava. To je sprevádzané aj nadmerným potením či dýchavičnosťou. Môžu sa objaviť aj poruchy zraku.

Ak tieto príznaky prípadne len niektoré z nich pociťujete často, nemali by ste odkladať odborné vyšetrenie. Jedine to vám totiž odhalí, či je obava z chronického vysokého tlaku na mieste alebo nie. S lekárskou pomocou ho môžete pomerne rýchlo znížiť, hoci asi nie úplne vyliečiť, čo vám aj tak zaručí kvalitnejší a možno aj dlhší život. Nižšie vám ponúkneme tipy na to, ako môžete váš vysoký tlak znížiť doma, aj bez špeciálnych liekov.

Prečo je liečba a znižovanie vysokého tlaku dôležité?

V tejto časti vám povieme ako je dôležité znížiť vysoký tlak, či už bez liekov alebo s nimi, ak vám ho už raz oficiálne diagnostikovali. Ide totižto o ochorenie srdca a ciev. Ako dobre viete, krvný obeh a srdcovocievna sústava sú jeden zo základov tela, ktoré aj zlyhajú, zlyháte aj vy. Natrvalo. V dôsledku rôznych príčin, o ktorých sa zmienime nižšie, dochádza k zužovaniu a zanášaniu ciev, čo spôsobuje vysoký tlak. Tým, že krv prúdi rýchlejšie sa zaťažuje aj srdce, čo sa môže prejaviť aj zrýchleným tepom a teda aj jeho búšením. Neliečenie zapríčiňuje, že cievy hrubnú, stále sa zužujú a hrozí nielen ich upchatie, ale aj úplne pretrhnutie.

Znižovanie vysokého tlaku je dôležité preto, lebo neliečenie diagnózy môže zapríčiniť kolaps obličiek, stratu zraku, zástavu prekrvenia končatín, a teda aj ich amputáciu, srdcový infarkt, mozgovú príhodu, mŕtvicu a teda aj smrť. Určite sa preto s liečbou neoplatí experimentovať a ani ju zbytočne oddiaľovať, nakoľko neviete, v akom stave sa nachádza najkritickejšia cieva.

Ako je možné si znížiť vysoký tlak? Ide to aj bez liekov?

Znižovanie vysokých nameraných hodnôt nie je tak komplikované, ako to bolo kedysi. Niekedy to ľudia riešili len za pomoci byliniek. Dnes už máte možnosti viac. A to nielen na chemickej báze. Teda nemusíte si vysoký tlak liečiť len pomocou liekov na predpis, ale aj pomocou liekov bez predpisu. Aj také totižto zoženiete či už v lekárni alebo na internete. Brať lieky a tabletky na predpis ale znamená, že ste permanentne pod kontrolou, takže každá zmena vášho zdravotného stavu sa dá rýchlo podchytiť. Ak sa rozhodnete pre domácu liečbu a znižovanie zvýšeného tlaku, nemusíte si byť celkom istý, či to na vás zaberá alebo nie.

Medzi lieky bez predpisu, ktoré si môžete zakúpiť, zaraďujeme napríklad aj výživové doplnky. Tie sa ale odporúča brať hlavne ako prevencia. Okrem toho zoženiete aj kvapky či sirupy na zníženie vysokého tlaku a to dokonca na prírodnej báze. Niektoré z nich dokonca neliečia len dlhodobý chronický problém, ale rýchlo dajú do poriadku aj dočasne namerané vyskočené hodnoty.

Koho najčastejšie tento problém postihuje?

Aby ste vedeli, či sa zaraďujete medzi rizikové kategórie, ktoré sa bez prevencie budú musieť liečiť na vysoký tlak, povieme vám, čo tento stav zapríčiňuje. dvaja ludia na prechadzke v prirodeIde o faktory ako nadváha, tehotenstvo (po pôrode sa ale zvykne všetko vrátiť do normálu), nedostatok pohybu, sedavé zamestnanie, veľa stresu, zlé stravovanie, hlavne nadmerná konzumácia bieleho pečiva, mastných (teda údených aj vyprážaných), presolených a sladkých jedál, sladkých bublinkatých vôd atď.

Aby ste sa nemuseli čoskoro na vysoký tlak liečiť a umelo ho znižovať, odporúčame vám vyhýbať sa vyššie uvedeným spúšťačom. Na druhej strane, ich obmedzenie alebo úplné vylúčenie funguje aj ako liečba bez liekov. Teda, aby bolo vaše srdce a krvný systém zdravé, odporúčame vám viac sa hýbať, dopriať si pravidelné prechádzky, vyhýbať sa stresu, v prípade obezity pár kíl zhodiť, obmedziť solenie, údeniny a vyprážané jedlá. Namiesto toho konzumujte viac ovocia a zeleniny, omega 3 mastných kyselín, celozrnné pečivo, jablká, zeler atď. Rozhodne nezabudnite na pitný režim!

Dočasne zvýšený tlak sa môže objaviť aj pri náhlej nervovej či športovej aktivite, pri občasnom strese, pri emočných výkyvoch atď. V takýchto prípadoch ale zvykne klesnúť po tom, čo sa človek upokojí, takže aj bez liekov a špeciálna liečba nie je potrebná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.